A farkasok

Minden emberben van egy farkas, csak rá kell találni.

Csuka János Emlékverseny

 

Táncsics Mihály Mezőgazdasági Szakképző Iskolája


Vác, 2015

 http://www.agrarszakkepzesek.hu/hirek/csuka-janos-emlekverseny-a-tancsicsban

Farkasokkal táncoló

 

Készítette: Kutenics Beáta Kinga
Felkészítő tanár: Nagy Tamás

 

1. A farkas

 

1.1. Az emberek farkasa

A választásom nem csupán azért alakult így, mert a farkas a kedvenc állatom. Szeretném bővebben kifejteni ezeknek az állatoknak az igazi lényét. Személy szerint, én mint egy ember nem lenézést érzek irántuk, sőt inkább felnézek rájuk. Gyerekkorom óta érdekeltek először a kutyák, de tudtam, hogy valami hiányzik. Körülbelül 7 éves korom körül kezdtem kifejezetten a farkasokkal foglalkozni. Lenyűgözött kinézetük, mozgásuk, gondolkodásuk és összetartásuk. A sok tévhit felkeltette bennem azt az érzést, hogy félnem kell a farkasoktól, de mikor megismertem őket, elkezdtem tisztelni őket. Ezt a hatalmas változást szeretném más emberekben is elősegíteni. Ahogyan kedvenc mondatom szól: „Minden emberben van egy farkas, csak rá kell találni.

tancolo1.jpg

 

2. A farkasok eredete

 

2.1. A farkasok két faja

 A farkasoknak eleinte két alfaja volt, a szürke farkas és az óriásfarkas. Az óriásfarkas körülbelül 10 000 éve kihalt, ez a faj volt a világon a legnagyobb ismert kutyaféle. Valószínűleg falkában élhetett és vadászhatott, mint a mai farkas, szívósak voltak, mivel maradványaikon feltehetően patáktól származó sérülések láthatóak meggyógyulva. De a sérülések fajtársaktól is származhattak például rivalizálás során történő harc folyamán szerezhette.

 

2.2. Az óriásfarkas

Rövid lábai, nagy és erős állkapcsa volt, amellyel a hiénáéhoz hasonló életmódot folytathatott. Agya a testméretéhez és a mai kutyafélékhez képest is kicsi volt.

Testtömege 63-91 kg. között lehetett, marmagassága pedig nagyjából 2 méter. A mai farkas éppen hogy a nyomába ér a 23-59 kg közötti testtömegével.

Kihalásának oka valószínűleg az lehet, hogy az indiánok őseinek megérkeztével eltűntek a nagytestű növényevők, helyettük a kisebb, fürgébb növényevők jelentek meg. Ezáltal fajok közötti verseny alakulhatott ki a szürke farkas és az óriásfarkas között, amiből a mai szürke farkas került ki győztesen.

oriasfarkas_csontvaztancolo2.jpg

 

2.3. A szürkefarkas

A szürke farkastól származnak a mai farkasok. A térséghez alkalmazkodva megváltozott a színük (elrejti őket), bundájuk mérete (klímához való alkalmazkodás) és a táplálékuk is, mivel az ember közbeavatkozásával eltűnt eredeti prédája, a háziállatok vadászására kényszerült.

 

2.4. A farkasok besorolása

A farkas az állatok országába, azon belül a gerincesek törzsébe tartozik. Emlősök osztálya, és a ragadozók rendjébe soroljuk, a kutyafélék családjába tartozik. A faj maga a farkas, viszont több alfaja ismert például: Timber Farkas, Szürke Farkas, Sarki Farkas, Tundra farkas...stb.

 

3. Farkasok a magyar kultúrában

 

3.1. Az állattartás

Sok magyar történetet ismerünk a farkasokkal. Ilyen például a Piroska és a farkas, A hét kecskegida, A három kismalac és még lehetne sorolni. Ezekben a történetekben megjelenő farkasokat állítják be a konfliktus előidézéséhez. A mesékben mindig ők a ”csúnya , gonosz farkasok”.

Ennek az eredete az lehet, hogy a magyarok eredetileg mezőgazdasággal foglalkozó nép. Ebből következik, hogy állattartással is foglalkoznak. Nomád állattartásban voltak állataik például juh, vagy szarvasmarha. A farkasok ösztönből elkerülték az embert és inkább a saját területén vadászott. Miután az ember letelepedett, egyre beljebb szorította őket, prédájukat pedig megölték vagy elüldözték. Nem volt más választásuk, arra kellett vadászni, ami volt. A házkörüli állatokat kezdték levadászni, ami az embernek nagy bosszúságot jelentett. Így vált a farkas az ember ellenségévé.

 

3.2. Vallás

A különböző történeteket eredetileg a gyerekek szórakoztatására, vagy ijesztgetésére találták ki. A farkas, mint ragadozó állat teljesen megfelel a gonosz szerepére, hiszen a történetekben a növényevők általában a békés és kedves állatok.

piroska_es_a_farkastancolo3.jpg

Egy másik oka lehet az, hogy a bárány Jézus egyik szimbóluma. Ezen kívül szelídséget, gyengédséget, ártatlanság, öröm jelképe is. A fehér szín szintén egy megnyugtató érzést kelt az emberekben, ezért is lett ennek is olyan pozitív jelentése, mint a báránynak. A fehér bárányt gyakran használják valaminek a szimbólumaként, és mivel a farkas rákényszerült az elfogyasztására, így ő lett a sátán jelképe, fekete farkas formájában.

 

3.3. A középkor

A középkorban megszűnt az a kép, miszerint a farkas az emberek őse. Az emberek elkezdtek félni a farkasoktól, hajtóvadászatokat rendeztek, melyek során könyörtelenül legyilkolták az állatokat. Ekkor született több történet is, amiben a farkasokat kigúnyolják és nevetségessé teszik.

Tehát ennek a negatív elképzelésnek a hátterében valószínűleg a vallás vagy a történelem áll, esetleg mind a kettő.

 

4. Történelem és legenda

 

4.1. Hitler

A történelemből ismerős mindenkinek Hitler neve. Ő is a farkasokat használta a saját szimbólumának. A seregét farkas falkának nevezte, a fő helyét pedig farkas veremnek nevezte el. A farkasok negatív értelmezéséhez ő is erősen hozzájárult. Ezek után az állatok kevesebb együttérzést kaptak. Nem volt elég a meséket és a vadászatot elviselni, ezek után egy brutális diktátor is fűződött a nevükhöz. A farkasok el voltak veszve.

 

4.2. A Gévaudani fenevad

gevaudan2tancolo4.jpg

Franciaország egyik városához köthető még egy legenda. Ezt is sokan ismerik, de több változat született róla. Ez a történet a ”Gévaudani fenevad”-ról szól. A vallásban úgy mutatták be a története, hogy egy farkas a közelben járkált és megölte az embereket, akik az útjába tértek. Egyik napon egy Szent Ferenc nevű ember érkezett. Egy keresztet dobott a farkas elé és megparancsolta, hogy többé ne bántson se embert, se állatot. Innentől kezdve az emberek etették és dolgoztatták, soha többé nem bántott senkit.

A történelem ezt egy kicsit máshogy írja le. A Gévaudani fenevad egy ismeretlen lény, hogy mi is valójában azt még ma is vitatják. A legelső túlélő egy lány volt, aki éppen a marhákra vigyázott, mikor jött a szörny, az állatok megvédték őt. Így tudott beszámolni a szörnyről. A túlélők azt mondták, hogy olyan, mint egy farkas, de méretre inkább egy tehén vagy egy ló lehetne. Kutyaszerű feje volt, hatalmas fogakkal, mellkasa széles és teste izmos. A lábáról több elképzelés is van, néhányak szerint karmokban végződik, mások szerint viszont inkább patája volt. A színére azt mondták, hogy vöröses színű, a hátán egy fekete csíkkal. A történet szerint az áldozatok általában nők voltak és a torkának esett neki, nem pedig a karjának vagy a lábának, mintha a gyilkolás lenne a célja. Ez után egyre több támadás volt, és az emberek rettegtek. Az egyik történet szerint sikerült megtalálni és megölni a fenevadat, és onnantól békesség volt, míg a másik szerint több fenevad volt. Először a párját ölték meg, majd később sikerült magát a fenevadat is elkapni. A tetemét Franciaországban állították ki. Ezt a történetet sokszor a vérfarkasokhoz is kötik.

Ezeket elnézve, a farkasok nem voltak túl kedveltek az emberek körében. Nem is csoda, hogy ilyen rossz a híre, hiszen az emberek egyre több ilyen történetet írtak róluk. A farkasoknak meg volt pecsételve a sorsuk.

 

5. Van még remény

 

5.1. Az indiánok

Az indián horoszkópban szerepel a farkas jegy, február 19.-től március 20.-ig. Aki ebben az időben születik arra azt mondják, hogy melegszívű, érzelmes és segítőkész. Mivel az indiánok közel állnak a természethez, így jobban ismerik az állatokat is. Az, hogy ők ilyennek látják a farkasokat, több mint bizonyíték a farkasok igazi természetükről. A farkas szimbólum erőt, magabiztosságot, dominanciát, ugyanakkor gondoskodást és védelmezést is jelenthet.

A farkasok közeli rokona a kutya. Mindenki látott és találkozott már kutyával, akik barátságosak voltak és akkor sem morogtak rá az emberre, ha már a gyerekek tépték a fülét és ölelgették őket. Mivel a farkas a kutya őse, sok mindenben hasonlítanak. Ahogy egy kutyát nevelhetnek házőrzőnek és agresszívnek, egy farkasból is lehet szelíd állat. Több olyan mentőszervezet is van, akik farkasokat nevelnek (fajfenntartás és megismerés céljából), akik farkasokat visznek iskolákba, hogy megismerkedjenek velük az emberek. Mesélnek a farkasokról, bemutatják őket és a gyerekek nem úgy nőlnek fel, hogy gyűlölniük kell őket. Ez leginkább Amerikában elterjedt.

 

5.2. Mi Micsoda

romulus_es_remustancolo5.jpg

 

A Mi micsoda könyvsorozatban is megemlítik, hogy régebben a farkasoknak inkább pozitív szerepük volt:

„Így például az Észak-Amerikában élő indiánok egykor testvérünkként tisztelték ezt az állatot. Brit-Kolumbia nyugati partján, egy híres címeren legfelül egy sast ábrázolnak, a levegő királyát, alatta egy bálnát, a tengerek uralkodóját, legalul pedig egy farkast, a szárazföld királyát, akit bátornak és bölcsnek tartottak. Sok törzs mitikus hagyományában a farkast az emberek ősapjának tartották, mások saját népük ősanyjának tekintették.

Hasonló kép található a farkasról „A mongolok titkos történetében” amely Dzsingisz kán származásáról mesél. A legenda szerint a nagy hadvezér és világhódító egy farkastól származik. Romulus és Remus, Róma két mondabeli alapítója egy nőstényfarkas önfeláldozó cselekedetének köszönheti életét. A farkas kimentette a Tiberisz habjaiból, szoptatta és felnevelte őket, mintha a saját gyerekei lettek volna. Az ikreket szoptató farkas szobra ma is Róma egyik szimbóluma.

Az ókori Görögországban merőben más kép alakült ki a farkasokról. Náluk a farkas nem az anyai szeretet, hanem a férfiúi erő szimbóluma. Ennek megfelelően Aphroditét, a szépség és a szerelem istennőjét gyakran egy nagy farkas társaságában ábrázolták.

Az ókori egyiptomiak mondavilágában nem az élet kezdetén, hanem a végén áll a farkas. Ő a sírok városának az őre.

[…] Sok, romantikus beállítottságú kortársunk az ép vadon utolsómaradványának tekinti őket. Számtalan könyv, film és poszter ábrázolja ideális családként a farkas falkát, a hímfarkast a hűséges, gondoskodó apaként, a nőstényfarkast pedig a tökéletes anyaként beállítva.”

 

5.3. Horkai Zoltán

horkai_farkassaltancolo6.jpg

Több híres farkasokkal foglalkozó ember is létezik a világon. Horkai Zoltán, más néven a farkasember összesen 7 falkát tart (több mint 27 farkas), mellette 5 medvét és egyéb hazánkban is megtalálható állatot. Elmondása szerint akár az életét is odaadná egy farkasért, annyira szereti őket. Mivel ő ismeri az állatokat, foglalkozott velük és szinte velük él, bizonyára a legtöbb dolgot tudja róluk. Az, hogy egy ember az életét áldozná egy farkasért, nem azt bizonyítja hogy gonosz állatok, épp az ellenkezőjét.

 

5.4. Shaun Ellis

Emellett ismert lehet Shaun Ellis, aki szintén farkasok között él. Mind a ketten szerepeltek az Animal Planet című TV műsorban, így szerezve több érdeklődőt. Ő egy kicsit más, mint Horkai Zoltán. Amellett hogy tanulmányozza az állatokat, szinte tényleg falkataggá vált. A farkasokkal együtt szokott enni, szabadidőben velük van, a farkasok mindig kitűnő örömmel köszöntik.

 

5.5. Werner Freund

Több mint 70 farkast mentett meg, köztük élt és bár sokan bolondnak hitték, a legtöbb embernek példaképpé vált. Létrehozott egy parkot farkasok számára, aminek a neve Wolf Park. 40 évet élt farkasok között, ő is szinte falkataggá vált, több kép is készült arról ahogy farkasokkal együtt osztozik egy friss állati maradványon. 2014. Február 2-án hunyt el 80 évesen, szívinfarktusban.

 

6. Saját vélemény

tancolo7.jpg

 

6.1. Gondoskodás

A természetben az állatok között nem túlismert a családi összetartás. A szarvasoknál például egy hím jut több nőstényre, akiket csak a párzási időszak alatt védelmez a saját fajtájától. A medvéknél az anyaállat egyedül neveli a kölyköket, a hím nem segít nekik. A teknősök is lerakják tojásaikat majd a kicsiknek maguknak kell boldogulnia. Több ilyen példát lehetne mondani. A farkasoknál ez azonban máshogy van. Az apaállat is gondoskodik a kölykökről, és ha a két szülő nem lenne elég, a falka többi tagja neveli őket, vigyáz rájuk, etetik, vagy amit éppen kell. Ez bebizonyítja, hogy a farkasok egy nagy családban élnek és gondoskodnak egymásról.

 

6.2. Alfa választás

Az alfahím kiválasztása is érdekes lehet. A farkasokban ösztönös, hogy az lesz a vezér, aki a legalkalmasabb erre a pozícióra, a legerősebb farkas. Az ő génjeinek kell tovább öröklődnie, hiszen a kölyköknek túl kell élni a vadonban. Ezt egy kis verekedéssel döntik el, melynek során egyik farkas sem sérül meg komolyan.

tancolo8.jpg

 

6.3. Vélemény

Véleményem szerint, egy olyan állat, amelyik ennyire gondoskodó és előrelátó, semmiképp nem lehetne a gonosz jelképe. A farkasok nem ezt érdemlik. Kutyák formájában az ember segítőtársai lettek és mégis így bánunk velük. Szerintem a farkasok csodálatos állatok. Intelligensek, gondoskodók, szépek és nagyon ügyesek. Remélem egyszer a többi ember is belátja ezt és többé nem kell menekülniük.

 

Forrás:

http://www.wolves.eoldal.hu/cikkek/fajbesorolas/fajbesorolas_wikipedia.html

http://afarkasok.hupont.hu/1/18itt-csak-olvasni-kell-tudni

http://lexikon.katolikus.hu/B/B%C3%A1r%C3%A1ny.html

http://kriptozoologia.blogspot.hu/2013/09/a-gevaudan-i-bestia.html

Mi micsoda - Farkasok

Videó:

https://www.youtube.com/watch?v=trVxqPRcT84

Képek:

Saját

http://tursiart.deviantart.com/art/Dire-Wolf-Skeleton-Studies-133535406

http://www.ucreative.com/inspiration/poster-design-inspirations-straight-from-the-fairy-tales/

http://kriptid.blog.hu/2011/05/08/a_francia_bestia

http://alfahir.hu/vita_r%C3%B3mai_anyafarkas_k%C3%B6r%C3%BCl-20111201

http://ujsag.allatvilag.net/2010/05/horkai-zoltan-vadallatai-vilaghiruek/

tancolo9.jpg

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 65
Heti: 316
Havi: 1 564
Össz.: 483 213

Látogatottság növelés
Oldal: Farkasokkal táncoló - Emlékverseny
A farkasok - © 2008 - 2024 - afarkasok.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »