A farkasok

Minden emberben van egy farkas, csak rá kell találni.

A farkas eredete

Mint tudjuk a farkas egy nagyon, nagyon régi állat. A farkasból eleinte csak két alfaj volt : a szürkefarkas és az óriás farkas.Az óriásfarkas csaknem 10 000 évvel ezelőt kihalt. Ez a faj volt a földön legnagyobb ismert kutyafaj. Az óriásfarkas testtömege : 63-91 között volt, 2,1 méteresre nőlt vagyis a mai szürkefarkas a 23-59 kg-os tömegével éppen csak elérte az óriásfarkast.Találóbb név az óriásfarkasnál az angol „rettenetes farkas” (dire wolf), mivel erőteljes állkapcsával, hatalmas agyarszerű fogaival és ezáltal eléggé deformálódott fejformájával meglehetősen rémisztő látványt nyújthatott. Az agya a testméretéhez, és a mai kutyafélékhez képest is meglepően kicsi volt. Feltételezhető, hogy a mai farkasokhoz képest falkában élt és vadászott. Ez utóbbi miatt – a leletek tanúsága szerint – gyakoriak voltak közöttük a tompa tárgyaktól – feltehetően patáktól – származó különböző csonttörések, melyek közül azonban több a gyógyulás jeleit mutatja: tehát szívós állatok lehettek, és talán a falka is gondoskodott a sérült tagjairól. A sérüléseik a falkán belüli és az azon kívüli fajtársak közötti rivalizálásokból is származhattak. Az óriásfarkas rövidebb lábai, a nagy és a fosszíliák tanúsága alapján erősen igénybe vett fogak alapján elképzelhető, hogy a hiénához hasonló életmódot folytatott: elhullott, vagy elejtett prédaállatának nagy részét felfalta, csontjait is elropogtatva. Kihalása minden bizonnyal összefüggött Észak -Amerika nagytestű növény-evőinek eltűnésével, amely nem sokkal a mai indiánok őseinek Amerikába érkezését követően következett be. Az új, zömmel kisebb testű és fürgébb növényevőkből álló faunában feltehetően kompetíció (fajok közötti verseny) alakult ki közte és a hasonló testfelépítésű szürke farkas között ugyanazon táplálékforrásokért és – mint kihalása mutatja – ebben a versenyben alulmaradt a szürke farkassal szemben. Az Egyesült Államok Arkansas államában 4000 éves maradványait is megtalálták.
oriasfarkas.jpg
oriasfarkas_csontvaz.jpg
oriasfarkas_vs_farkas.png
A szürkefarkas egy ősi fajta.Testtömege 23-59 kg ami éppen csak eléri az óriásfarkast. A nevét a szinéről kapta. A különféle mesék csak a gyerekek rémizgetésére és elfoglalására jött létre. Azért választották a farkast mert ezt az állatot az emberek gyülölték ezért tudták, hogy könnyen el lehet hitetni a gyerekekkel, hogy ez egy véregző vadállat. Ezeket előszőr mesében vezették le (pl:piroska és a farkas, három kismalac...stb.)DE EZEK CSAK KITALÁ-CIÓK, NEM  IGAZAK!!! Ezekhez a mesékhez képest a farkasok és többek között a szürkefarkas is fél az embertől.A szürkefarkas az őse : a házikutyáknak, préri-farkasnak, sakálnak, (sivatagi)rókának, Rókának, Lapát-fülü rókának, nyestkutyának, vörös kutyának, erdei kutyának, afrikai hiénakutyának, hiénafaj-táknak, sörényesfarkasnak, tomarctusnak (ősra-gadozó)...stb.

A farkasok

A farkasok falkában élő és vadászó állatok. A  nőstények  testtömege  12–55  kg,a  hímeké 15–80 kg.Testhossza 1,0–1,6 m, amihez hozzájön még a 40–50 cm-s farok. Szőrzete élőhelyétől függően a fehértől a mélyfeketéig változik; Európában általában szürkésbarna. Egy alomban előfordulhat akár minden színárnyalatból is kölyök. A legkisebbek az Arab-félszigeten élő , a legnagyobbak az észak-amerikai farkasok. Egy falkában 5-15-ig terjed a falka száma. A falkában rangsor szerint helyezkednek el a tagok: az alfa pár a domináns és a vezető, utánnuk jönnek a béták, majd a többi tag és végül a kölykök. A falka tagjai egy nagy család. Majdnem mindenki az alfapártól származik. Az alfa címért a hímek összeverekednek, persze nem halálig megy, csak amíg a másik fél fel nem addja. A alfanőstényt az alfahím válassza ki. Télen párzanak (január, február), a kicsik pedig tavasszal jönnek a világra.
kolyok.jpg
A vemhesség nagyjából 2 hónapig tart. A nősténynek keresnie kell egy közeli helyet a vízhez és hegygerinchez. 3 féle oduból választhat: esetleg akad egy régi rókalyuk,  egy használt, vagy egy új ami pont az ő kölykeinek való. Mikor a kölykök megszületnek az anyuk egyböl elharapja a köldökzsinort és tisztára nyajja őket. Általában4-8 kölyök születik egy alomban. Ha valaki bemerészkedik az oduba akkor az anyjuk azonnal
 ott terem, hogy megvédje a kölykeit. Az annya farkas csak akkor hagyja őket egyedül ha kínozza őt a szomjuság és vízért megy. Ha az odut veszély fenyegeti akkor a kölyköket egyenként viszik át új othonukba.A kölykök mikor megszületnek feketék. Nem tudják szabájozni a testhőjüket így az annyuk testének heve tudja melegen tartani őket.

csalad.jpg
A kölyköknek 14 nap múlva kinyílik a szemük, 20 nap múlva hallanak, és a 21-ik napon kibujnak az odubol. A kicsik 2 hónapig szopnak, rengeteget játszanak, hancúroznak, eközben sajátítják el a vadászati fogásokat is. A két hónap alatt találkoznak a falka többi tagjával megjegyzik a szagát vagy az arcát és a harmadik hónapban vetélytársnak vagy potenciális prédának tekintenek mindenki mást. Ha a falka visszajön a vadászatról akkor a kölykök visszaöklendezett húst kérnek tőllük. Ez a kölykök első szilárd étele. Eközben megpróbálnak még mindig szopni de annyuk ezt megnehezíti szilárd etel fogyasztására késztetve őket. A kölykök a falka által meghagyott csontokat eszik így felismerik az állat ízét  amire majd vadászni fognak. A farkasok többsége szürke. Két éves korukban elkülönülhetnek a falkátol egy újat alkotva vagy máshoz csatlakozva. A farkasok az üvöltéssel jeleznek egyásnak és erejüket is így teszik közhirré. Akár 2500 km-t is bejárnak élelem után kutatva. Gyakran mikor vadásznak nem járnak sikkerrel, de ha valamit levadásznak egyből megeszik mert ki tudja, hogy mikor ehetnek legközelebb.
eves.jpg
A farkasokat mítosz és félreértés öveszte így a farkas sokáig nem talált embeti szövetségesre. Az indiánok azért is vadászták hogy a bőrükbe belebujhassanak és így odalopakodva a bölényekhez levadásszák őket. Sokszor csak a pénzért vadászták le a farkasokat, hogy eladják a bőrüket.
bor.jpgMienek a farkasok más népek életében? Nem mindenki gondol úgy a farkasokra mint nálunk. Roma egy nőstényfarkas önfeláldozó cselekedetének köszönheti Romulusz és Remusz, Róma két mondabeli alapítójának az életet, ezért Róma egyik szimbóluma egy nőstényfarkas. A farkas tud az emberrel együtt élni, csakis az emberektől függ, hogy fog e.
szobor.jpg
A farkast 1993-ban védetté nyílvánitották, 2001-ben pedig fokozott védelmet kapott. Figyeljünk a farkasokra és ha látunk egyet ne bántsuk hanem örüljünk, hogy láthattuk, mert az a igazi csoda amikor látjuk átrohanni az erdőn és halljuk ahogyan üvölt.
uvolto_farkas.jpg

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 80
Tegnapi: 72
Heti: 80
Havi: 152
Össz.: 499 070

Látogatottság növelés
Oldal: Itt csak olvasni kell tudni
A farkasok - © 2008 - 2024 - afarkasok.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »