Világ- és nemzetközi ünnepek farkas módra
Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Vil%C3%A1gnapok_%C3%A9s_nemzetk%C3%B6zi_akci%C3%B3napok_list%C3%A1ja
Január
1.: A béke világnapja
Újév
1967 óta a katolikus egyház ünnepe (World Day of Peace). 2000. január 1-jétől az ENSZ kezdeményezésére világi ünnepként is számos országban békevilágnapot tartanank, kezdetben One Day in Peace("egy nap a békénen"), ma pedig Global Family Day néven (azaz a "globális család" napja, amikor a Föld lakói egyetlen nagy családot alkotnak a békéért).
2.: Az introvertáltak világnapja
2011 óta tartják meg, célja a többségi társadalom tagjainak figyelmét felhívni az introvertált személyiségű emberek eltérő kommunikációs érzékenységére és közösségi igényeire.
15.: A Wikipédia napja
Wikipedia Day - a Wikipédia 2001. január 15-i születésnapjára emlékezésül.
26.:Nemzetközi vámnap
Január 26-át a brüsszeli székhelyű Vám Együttműködési Tanács megalakulásának napját 1983 óta ünneplik a világban.
27.: Holokauszt nap
1945-ben a szovjet Vörös Hadsereg ezen a napon felszabadítja az Auschwitz-birkenaui koncentrációs táborokat. 2005-ös ENSZ ájánlás.
28.: Adatvédelem nemzetközi napja
30.: Lepra elleni harc világnapja
Február
1.: Köztársaság világnapja
1946-ban a nemzetgyűlés e napon fogadja el a Magyarországot köztársasággá kinyilvánító 1946 évi I. törvénycikket. 2005 óta ünnepeljük.
2.: Szerzetesek világnapja
Vizes élőhelyek napja
A katolikus egyház 1997 óta ünnepli ezen a napon II. János Pál pápa kezdeményezésére azt a mintegy egymillió férfit és nőt, akik szerzetesként élik életüket.
1971. február 2-án az indiai Ramsar városában fogadták el az ún. Ramsari Egyezményt, amelyben a biológiai sokféleség megőrzése érdekében a kormányok felelősséget vállaltak a vizes élőhelyek védelméért.
3.:Rejtvényfejtők világnapja
4.:Rákellenes világnap
Az International Union Against Cancer (UICC) 2000 februárjában Párizsban tartott első rákellenes világkongresszusán hirdették meg annak emlékére, hogy a kongresszus február 4-én történelmi dokumentumot írtak alá, amely világméretű összefogásra szólít fel a rák ellen.
5.: Nemzetközi Nutella-nap
11.: Betegek világnapja
1993-tól II. János Pál pápa kezdeményezésére ünneplik. Célja, hogy „Isten egész népe kellő figyelmet szenteljen a betegeknek, illetve segítse elő a szenvedés megértését.”
14.: Epilepszia világnapja
Bálint nap
A Nemzetközi Epilepsziaellenes Iroda (IBE) 1997. február 14-re hirdette meg az epilepsziával élők első világnapját.
A szerelmesek ünnepe. Ismert még Valentin-nap néven is.
20.: Pipázás világnapja
21.:Az anyanyelv nemzetközi napja
Az idegenvezetők világnapja
International Tourist Guide Day. 1985 óta számos országban megünneplik, oly módon, hogy az idegenvezetők saját honfitársaiknak mutatják be városukat ellenszolgáltatás nélkül, hogy azok a városuk érdekességeit jobban megismerjék.
22.: Bűncselekmény áldozatainak világnapja
1990. február 22-én tette közzé az Európai Tanács a bűncselekmények áldozatainak chartáját, és ez a nap azóta a kontinens számos országában az áldozatok napja.
25.: A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja
1947-ben Kovács Bélát, a FKGP főtitkárát ezen a napon tartóztatták le és hurcolták a Szovjetunióba. 2000 óta ünnep; a középiskolákban megemlékezést tartanak.
Március
1.:Polgári védelem világnapja
Az atomfegyvermentes és független Csendes-óceáni térség napja
1992 óta tartják, annak emlékére, hogy a Nemzetközi Polgári Védelmi Világszervezet 1972. március 1-jén alakult meg.
1954. március 1-jén az USA hidrogénbomba-kísérletet hajtott végre a Bikini-atollon. A Csendes-óceánon tevékenykedő Fukuru Maru japán halászhajó legénységét radioaktív sugárzás érte.
2.:A faji megkülönböztetés elleni küzdelem nemzetközi napja
Az ima világnapja
1966. október 26. ENSZ közgyűlése
3.: A békéért kűzdő írók világnapja
A Nemzetközi Pen Club hirdette meg 1984 júliusában.
5.: Lemezlovasok, DJ-k világnapja
6.: Energiatakarékosság világnapja
8.: Nemzetközi Nőnap
A nemzetközi szocialista nőmozgalom II. konferenciáján, 1910 augusztusában Koppenhágában határozták el, hogy megemlékeznek arról a 40 ezer textil- és konfekcióipari munkásnőről, akik 1857. március 8-án béregyenlőségért és munkaidő-csökkentésért sztrájkoltak.
14.: Nemzetközi Pí nap
Gátellenes világnap
Albert Einstein születésének évfordulóján (1879. március 14.) számos országban rendezvényekkel, vetélkedőkkel, konferenciákkal ünneplik a pi számot és egyben a nagy tudósról is megemlékeznek.
A mozgalom 1997-ben indult, a gátak által veszélyeztetett emberek első nemzetközi találkozója március 14-én volt, - a folyókért, a vízért és az életért jelmondattal-, melyen 20 érintett ország képviselői vettek részt, köztük: Tajvan, Brazília, Chile, Lesotho, Argentína, Thaiföld, Oroszország, Franciaország, Svájc, és az Egyesült Államok. Céljuk az, hogy kifejezzék rosszallásukat a rossz vízgazdálkodási tervek, a duzzasztógátak telepítése ellen, melyek károsan befolyásolják a természetes vízgyűjtő területek egészségét, és rávilágítsanak a veszély globális voltára. Arra, hogy víz alá kerülnek olyan területek is többek között, amelyeken emberek éltek, termelés folyt és kártérítésben nem részesítették azokat, akik emiatt földönfutóvá váltak.
15.: Fogyasztóvédelmi világnap
Nemzetközi fókavadászat ellenes világnap
1848-as forradalom ünnepe
Annak emlékére, hogy John F. Kennedy amerikai elnök 1962-ben ezen a napon hirdette ki a négy alapvető fogyasztói jogot összefoglaló történelmi nyilatkozatot.
A modern parlamentáris Magyarország megszületésének a napja. Az 1848. március 15-ei forradalom célja a Habsburg-uralom megszüntetése, a függetlenség és az alkotmányos berendezkedés kivívása volt. 1989-ben először volt munkaszüneti nap. 1990-től hivatalos nemzeti ünnep. Ezen a napon osztják ki a Kossuth- és Széchenyi-díjakat.
20.:Boldogság világnapja
2012. június 28. ENSZ közgyűlés: "a boldogság keresése az emberi lét egyik alapvető célja" nyilvánította ki az ENSZ.
21.:Költészet világnapja
A faji megkülönböztetés (apartheid) elleni küzdelem napja
Planetáris tudat világnapja
Down-szindróma világnapja
Bevezetését a marokkói kormányzat kezdeményezte 1998-ban az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezeténél (UNESCO)
Más néven antirasszista világnap - 1966-ban jelölte ki az ENSZ, ezzel állítva emléket egy 1960-ban Dél-Afrikában történt, vérfürdőbe torkollott apartheid-ellenes demonstráció 69 áldozatának.
A napéjegyenlőség napjára eső világnap célja, hogy népszerűsítse a globális tudatosságot, annak átérzését, hogy az emberiség egységes. Ezen a napon úgynevezett napfelkelte-fesztiválokat rendeznek.
Az ENSZ 2011. november 11-én nyilvánította világnappá.
22.: Víz világnapja
Az ENSZ közgyűlése 1992-93. évi ülésszaka vezette be az 1992. évi dublini környezetvédelmi konferencia javaslatára.
23.:Meteorológia világnapja
1960 óta, a Meteorológiai Világszervezet (WMO) 1873-ban megalakult, majd 1950. március 22-én újjá alakulásának tiszteletére.
24.: Tuberkolózis (TBC) elleni kűzdelem világnapja
Ifjúság világnapja
A WHO kezdeményezésére 1996 óta. Koch Róbert 1882. március 24-én ismertette a TBC kórokozójának, a Koch-bacillusnak a felfedezését.
25.:A magzatgyermek napja
26.: Dokumentumszabadság világnapja
Lila nap
Alulról jövő kezdeményezés, célja a szabad dokumentum-formátumok és nyílt szabványok népszerűsítése. Fő kezdeményezője az ODF Alliance nevű szövetség.
Az epilepszia melletti kiállás és szolidaritás napja. 2008 óta ünneplik, Magyarország 2010-ben csatlakozott.
27.: Színház világnapja
A Nemzetközi Színházi Intézet bécsi közgyűlésén 40 ország küldötteinek határozata alapján, 1962 óta tartják, annak emlékére, hogy 1957. március 27-én Párizsban megnyílt a Nemzetek Színháza.
Húsvét
Legkorábban: március 22-én
Legkésöbb: április 25-én
Keresztény ünnep; időpontja a tavaszi napéjegyenlőséget követő első holdtölte utáni első vasárnap és azt követő hétfő.
Április
1.: Bolondok napja
Április bolondja a népszokás szerint az, akit április elsején rászednek, a bolondját járatják vele.
2.:Szakszervezeti akciónap
Gyermekkönyvek nemzetközi napja
Autizmus világnapja
1967 óta tartják világszerte a Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsának (IBBY) szervezésében, Hans Christian Andersen dán meseíró születésnapján.
2008-tól kezdődően április 2-át az ENSZ az Autizmus Világnapjává nyilvánította, ezzel próbálva ráirányítani a világ figyelmét az autista emberek problémáira.
3.: Csillagászati világnap
7.: Az egészség vilagnapja
Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1947-ben ezen a napon alakult meg, célja a nemzetközi egészségügyi munka irányítása és összehangolása, továbbá a környezet aktív védelme.
8.: Roma kultúra világnapja
Emberszeretet világnapja
A magyarországi honlapok kalendáriumaiban elterjedt a március 19-i dátum is, mint „a cigányság világnapja”, ekkorra azonban egyetlen nemzetközi szervezet sem hirdetett ilyen világnapot.
11.: A Parkinson-kor világnapja
12.: Űrhajózás világnap
Jurij Alekszejevics Gagarin 1961-es űrrepülésének alkalmából.
14.: Könyvtárosok világnapja
The Campaign for the World's Libraries Könyvtáros egyesületek programnapja, hogy felhívják a közvélemény figyelmét a könyvtárak és könyvtárosok nyújtotta értékekre.
16.: Holokauszt áldozatainak világnapja
1944-ben a Kárpátalján ezen a napon kezdődött el a magyar zsidóság gettókba kényszerítése későbbi deportálásuk céljából. Az Országgyűlés 2000. évi döntése szerint 2001-től minden évben április 16-án tartják meg az emléknapot a középiskolákban.
18.: Műemlékvédelmi világnap
Rádióamatőr világnap
Magyarországon a Forster Gyula-díj és a Schönvisner István-emlékérem átadása.
1925. április 18-án, Párizsban, 23 ország rádióamatőrei aláírták a Nemzetközi Rádióamatőr Szövetség (IARU: International Amateur Radio Union) alkotmányát.
22.: A Föld napja
Holokauszt napja
Ápolók világnapja
John McConnell vetette fel 1969-ben egy UNESCO konferencián, San Franciscóban. A Föld napját első ízben 1970. március 21-én tartották, ami az északi féltekén a tavasz első napja.
Az ún. Jom Hásoá, a Pusztítás Gyásznapja Izraelben. Szerte a világon a kegyetlen fájdalom napja.
23.: Könyv és szerzői jogok világnapja
Az UNESCO kezdeményezésére, 1996 óta - Cervantes és Shakespeare halálának napján. A világnap ötlete Katalóniából származik, ahol április 23-án hagyomány egy szál rózsát ajándékozni minden eladott könyv után.
24.: Kísérleti állatok világnapja
26.: Szellemi tulajdon világnapja
Az ENSZ Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) 26. ülésszakának határozata alapján április 26-a a Szellemi Tulajdon Világnapja, amelyet először 2001. április 26-án ünnepelték meg.
27.:Vakvezető kutyák világnapja
1994-ben ünnepelték meg először, a Nagy-Britanniában levő vakvezető Kutyakiképző Iskolák Világszövetségének ötlete nyomán.
28.: Halott és megrokkant dolgozók nemzetközi világnapja
Testvérvárosok világnapja
1957. április 28-án a franciaországi Aix-les-Bains-ban megalakult a Testvérvárosok Világszövetsége (UTO). E napot a városok közötti együttműködés érdekében ünneplik.
29.: Nemzetközi táncnap
A Nemzetközi Színházi Intézet 1981. évi madridi közgyűlésének kezdeményezésére 1982-ben ünnepelték meg először, megemlékezve Jean G. Noverre francia balett-táncos, az egyetemes táncművészet nagy megújítójának születésnapjáról.
Május
1.: Munkavállalók szolidaritási napja
Munka ünnepe
1890 óta a munkások nemzetközi ünnepe.
3.: A nemzeti Sajtószabadság napja
Az ENSZ 1991 őszén nyilvánította május 3-át a Nemzetközi Sajtószabadság Napjává, annak emlékére, hogy 1991. május 3-án tették közzé a Windhoek Nyilatkozatot, amelyben az afrikai népeknek a független és pluarista sajtóhoz való jogát fogalmazták meg.
4.: Tűzoltók világnapja
1991 óta ezen a napon emlékeznek meg a tűzoltók védőszentjéről, Szent Flóriánról.
5.: Európa nap
Megünneplését az 1945. május 5-én Londonban megalakult Európai Tanács Miniszteri Bizottsága 1964-ben határozta el.
7.: Asztma világnapja
Az asztma világnapjának a célja, hogy a betegségre és annak kezelési módjaira irányuljon nagyobb figyelem.
8.: Nemzetközi Vöröskereszt és vörös Félhold napja
A méltányos kereskedelem világnapja
A szervezetet megalapító Jean Henri Dunant svájci író születésnapján.
10.: A madarak és a fák napja
A világon elsőként 1902-ben, Herman Ottó kezdeményezésére, Chernel István ornitológus szervezte meg Magyarországon. Annak emlékére, hogy 1902. március 19-én Párizsban az európai államok - köztük Magyarország - egyezményt kötöttek a mezőgazdaságban hasznos madarak védelme érdekében.
12.: Ápolónők nemzetközi napja
1820-ban ezen a napon született Florance Nightingale brit ápolónő, aki tevékenységével a krími háborúban szerzett érdemeket.
14./15.: Vándormadarak világnapja
ENSZ
15.: Család nemzetközi napja
Nemzetközi klímaváltozási akciónap
1994 óta, ENSZ
17.: Az információs társadalom világnapja
Távközlés viágnapja
Homofóbia-ellenes világnap
Az ITU határozata alapján tartották 1968-2006 között, megemlékezve az egyesület 1865-ös párizsi alapításáról.
18. Múzeumok nemzetközi napja
Az internet világnapja
A Múzeumok Nemzetközi Tanácsának (ICOM) 1977 májusában Moszkvában megtartott XI. konferenciáján határozták el ünneplését. 1978-ban tartották először.
19.: Tömegközlekedés világnapja
22.: Biológiai sokféleség nemzetközi napja
Kihívás napja
Európai elhízás elleni nap
vagy a biodiverzitás védelmének világnapja. Korábban december 29-én tartották. 2000-es ENSZ határozat.
24.: Európai Nemzeti Parkok napja
1999 óta tartják meg az Europarc Szövetség javaslatára, 1909. május 24-én alakultak meg az első európai nemzeti parkok Svédországban.
25.: Afrika napja
"Törölköző" nap Douglas Adams emlékére
Eltűnt gyerekek viágnapja
2004 óta rendezik meg május 25-én az Eltűnt Gyermekek Világnapját. 1979. május 25-én tűnt el a New York-i 6 éves kisfiú, Etan Patz. Ő volt az első gyerek, akinek a fényképét tejesdobozokra nyomták.
31.: A dohányzásmentes világnap
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) kezdeményezésére a nap különböző rendezvényein azt hangsúlyozzák, hogy a dohányosoknak nincs joguk ártani nemdohányzó embertársaiknak.
Pünkösd
Keresztény ünnep; 50 nappal húsvét után, vasárnap és hétfő
Legkorábban: május11
Legkésöbb: június 14
Június
1.: A szülők világnapja
Az ENSZ világnapja 2012 óta.
4.: Az erőszak gyermekáldozatainak világnapja
Nemzetközi összetartozás világnapja
nemzeti emléknap
a trianoni békeszerződés aláírásának (1920) évfordulója, 2010 óta emléknap.
5.: Környezetvédelmi világnap
1972. június 5-én nyílt meg Stockholmban "Ember és bioszféra" címmel az ENSZ első környezetvédelmi világkonferenciája, és az év végén a világszervezet közgyűlése ezt a napot világnappá nyilvánította.
8. Óceánok világnapja
10.: Kézművesség világnapja
12.: Gyermekmunka elleni világnap
14.: Véradók világnapja
16.: Afrikai gyermekek világnapja
Nagy Imre emléknapja
Nagy Imre miniszterelnök és mártírtársai újratemetésének emléknapja
17.: A sivatagosodás és aszély elleni küzdelem világnapja
19.: A független Magyarország napja
Nemzeti emléknap (1991-ben ezen a napon hagyták el Magyarországot a megszálló szovjet csapatok)
június utolsó szombatja: a magyar szabadság napja
20.: Menekültek világnapja
Társállatok világnapja
2004 óta nem hivatalos.
2013-ban hirdette meg a Julius-K9, tiltakozásul az ellen, hogy a nyári napforduló előestéjén, június 20-án érkeznek túlzsúfolt ketrecekben a kutyák a yulini kutyafesztiválra (Kína), ahol másnap tízezerszámra mészárolják le őket embertelen körülmények és válogatott kínzások között, hogy a húsukból lakomát rendezzenek.
21.: A zene világnapja
Menj gördeszkázni nap
2004 óta tartják, nem hivatalos.
23.: Olimpiai világnap
Spamellenes világnap
Nemzetközi SOS gyermekfalvak napja
Közalkalmazottak napja
24.: Kábítószer ellenes világnap
Kínzás áldozatai támogatásának világnapja
1988-tól ünnepeljük az ENSZ-közgyűlés határozata alapján. Célja figyelemfelkeltés a kábítószer veszélyeire, a drogkereskedelem elleni harc fontosságára. (Magyarországon 1997-ben tartották először.)
27.: Cukorbetegek világnapja
A diabétesz világnapot a Egészségügyi Világszervezet (WHO) szervezésében tartják.
29.: Nemzetközi Duna nap
A Duna vízgyűjtő területéhez tartozó 19 országban, 2004 ót