Közmondások farkasokkal
"Ne kiálts farkast!"
Van egy történet, valószínűleg sokan ismerik. Egy fiatal vigyázott a nyájra, és megbeszélték a faluban, hogy ha farkast kiállt, akkor jönnek a vadászok és megölik a farkast, mivel az eléggé megtizedelte a birkákat. A legény natkozott, ezért viccből farkast kiálltott. Jöttek az emberek, de sehol nem találták a farkast, a fiú pedig csak nevetett. Nemsokára ismét elordította magát, az emberek egyre idegesebbek lettek, hogy szórakozik velük. Azonban hamarosan valóban ott járt a farkas. Hiába kiáltott segítségért, nem hittek neki, azt gondolták megint csak szórakozik. A végét többféle változatban láttam már, egyikben a farkas megöli a juhokat, míg a másikban a fiú is meghal.
Röviden, ne verd át a másikat szórakozásból, mert ha szükséged lesz rá, nem fog segíteni.
"Farkasszemet néz"
Ismert egy ilyen játék is, aminek a lényege az, hogy nem szabad pislogni. Ez onnan eredhet, hogy ha a farkas egy ellenséggel találkozik, akkor szemkontakussal méri fel az erejét, fizikai állapotát, illetve hogy mire képes. Ha egy farkas gyengébbnek bizonyul társánal, nem néz a szemébe, igyekszik kerülni a szemkontaktust, ezzel is behódolva.
"Ember embernek farkasa."
Mint azt sokan tudjátok, a farkasoknak nincs túl jó híre az emberek között, így kerültek a farkasok ebbe a mondásba. Az ilyet akkor mondják egy emberre, ha rosszúl bánik a másikkal, hátba támadja, meglopja vagy hasonló dolgok. Bár a természetbeli farkasoknak nem szokása a másiknak csak a rosszat tenni, mégis a rossz hírük miatt kerültek ide.
"Báránybőrbe bújt farkas."
Ezt olyan személyre szokás mondani, aki kívülről szelidnek és gyengének látszik, míg igazából agresszív és gonosz. A bárány jelképezi a jót, a farkas pedig a rosszat, mint általában.
"A farkas a szőrét elhányja, de a szokását nem."
Talán azt jelentheti, hogy habár úgy látjuk megváltozott egy személy, attól még a szokásai megmaradtak. Az állatok levedlik a téli bundájukat, de attól még ugyan olyanok maradnak, ahogyan az ember is, attól, hogy egy valamiben megváltozott.
"Farkas emlegetnek, a kert alatt jár."
Erre a vonzás törvényét tudnám felhozni. Emlegetik és megjelenik, tehát éppen hogy szóba került, már ott van. Hasonló lehet az "emlegetett szamár" kifejezéssel.
"Nem eszi meg a farkas a telet."
Nem találtam volna a jelentését, amit találtam rá, mivel magamtól nem nagyon tudtam, mire véljem. A jelentése pedig az, hogy a tél nagy hideggel jár.
http://www.operencia.com/szolasok-es-koezmondasok/koezmondasok/1325-nem-eszi-meg-a-farkas-a-telet
"Verekedő pásztorok közt jó dolga van a farkasnak."
Értelmezném, hogy ha valakik óvni szeretnének valamit és azon versenyeznek ki csinálja jobban, vagy hasonló, akkor egyáltalán nem is védik. Mivel ebben a helyzetben a nyáj, vagy akármi, őrizetlenül marad.